TRABZON

Karadeniz’in coşkun sularıyla, zirveleri dumanlı Zigana Dağları arasında konumlanan Trabzon, her açıdan özel şehirlerimizden biri. Şehzadeler şehri olarak da anılan, Sultan Süleyman’ın doğumuna şahitlik eden şehir, doğal güzellikleri ile olduğu kadar, farklı kültürlerin bugüne miras bıraktığı eserler bakımından oldukça zengin. Her köşesi, tanıklıklarla dolu.

Trabzon gezisinin en heyecan verici duraklarından biri şüphesiz Sümela Manastırı. Maçka’nın Altındere Vadisinde bulunan Rum Ortodoks Kilise ve Manastırı, kayalıklara inşa edilmiş görkemli bir mabet. Dışarıdan sergilediği etkileyici mimari görünümün yanı sıra, içerisinde yer alan freskler, mozaikler büyük birer tarihi ve sanatsal kıymet. Günümüzde müze olarak varlığını sürdüren Ayasofya, aslen manastır olan yapılardan bir diğeri. Hızır-İlyas ve Kızlar manastırları da Trabzon’un gezilip görülecek yerleri arasında. Maşatlık Kaya Kiliseleri, Santa Maria, Hagios Mikhail Kiliseleri, Fatih, Yeni Cuma, İskender Paşa, Çarşı, Gülbahar Hatun Camileri, diğer tarihi duraklar. Gezmekle bitmeyecek değerler içerisinde mabetlerin yanı sıra, tarihi konaklar, hamamlar, çeşmeler, bedestenler, şadırvanlar bulunuyor.

Ortaçağda Rum’lara başkentlik yapmış, Roma ve Osmanlı İmparatorluklarında eyalet merkezi olmuş Trabzon’u keşfetmeye doyamayacaksınız.

 

EventUsta Yaklaşımı:

  • Arıcılığı en iyi burada öğrenebiliriz

  • Fındık hasatı

  • Çay hasatı

  • Karadeniz yemeklerini öğrenelim

Steroid sipariş ver Steroid sipariş