EFES

Uygarlıklar beşiği Anadolu’nun batısında, dünya mirasının da önemli parçalarından biri olan Efes, tarihten süzülen bütün ihtişamını gururla sergiliyor. İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes, antik bir kent olarak hayret uyandıran bir heybete sahip.

Antik Yunan Kenti olarak parlak devrini yaşayan, daha sonra bir Roma kenti kimliği ile yaşamına devam eden Efes’in ilk kuruluşu ise, tarihçiler tarafından Cilalı Taş Devrine kadar uzatılıyor. Muhteşem Celsus Kütüphanesi, Efes Antik Kentinin en göz alıcı bölümünü oluşturuyor. Efes gezisi, tarih meraklılarını binlerce yıllık bir süreçte gezintiye çıkarıyor. Yıkılmış Artemis Tapınağından geriye kalan kolonlar, Nike rölyefleri, Trajan bölgesi, meşhur Hadrian Tapınağı, Domitian Tapınağı, Yuhanna mezarı, Senato, Antik Tiyatro, August Kapısı, Efes’in saymakla bitmez zenginliklerinden sadece bazıları. Uzun mermerli yol, Efes’in ihtişamını vurguluyor. Aynı zamanda bir dini merkez olan Meryem Ana Evi ve Yedi Uyurlar Mağarası da, Efes gezisinin bir parçası. Yöredeki yamaç evleri de, gezenlerin dikkatini çekiyor.

Ülkemizin en önemli beldelerinden biri olan Efes’i keşfeden şanslı gezginler, bu topraklardaki tarihi derinliğe bir kere daha hayran kalıyor.

EventUsta Yaklaşımı:

  • Antik Tiyatroda konser keyfi

  • Efes ve gerisi – Jeep Rally

  • Halı dokuma kursları

 

Steroid sipariş ver Steroid sipariş